Topluluğa Katılmak İçin 10 Sebep

Topluluğa Katılmak İçin 10 Sebep

1. Lider şirketlerden oluşan küresel bir harekete katılın 

İyi olanın peşinden koşan ve dünya genelindeki değişimi başlatan şirketlerden biri olarak anılabilirsiniz. Tüm B Corp’lar iş dünyasında başarıyı yeniden tanımlamak için küresel bir harekete liderlik yapıyor. Türkiye’nin iyi olanın peşinde koşan şirketlerinin sayısı artıyor:

Sadece dünyadaki en iyi şirket olmak için değil, dünya için en iyi şirket olmak amacı ile rekabet eden B Corp’lara katılın ve Türkiye’de büyüyen topluluğun siz de bir parçası olun.

“Bu zamana kadar savunduğumuz değerleri, bir topluluk içinde paylaşabileceğiz. Daha bilinçli bir tüketim ve üretim şeklinin mümkün olduğu konusunda farkındalık yaratabileceğiz.”, N. Erinç Yurter, İcra Kurulu Üyesi, Taze Kuru

2. Farklı olun, öne çıkın 

Var olan en yüksek ve en kapsamlı sürdürülebilirlik standartlarına sahip bir şirket olduğunuzu B Corp topluluğunun bir üyesi olarak gösterebilirsiniz. B Corp topluluğunun üyesi şirketler, sürdürülebilir kârlılık ve başarı ile faaliyetlerini çevresel ve sosyal sorunları göz ardı etmeden ve onlara çözüm arayarak, etik kurallara uygun, kapsamlı bir sorumluluk bilinci ile yürütüyorlar. B Corp sertifikası işlerinizi etik kurallara bağlı olarak yürüttüğünüzün uluslararası geçerliliğe sahip kanıtıdır. B Corp’lar kendi sektörlerindeki şirketler başta olmak üzere piyasadaki diğer şirketlerden farklılaşıyor; uluslararası bir topluluğun parçası olarak itibar, tüketici/müşteri nezdinde güven sağlama, uluslararası pazarlara daha kolay erişme, daha çok tercih edilen şirket olma gibi kazançlar elde ediyorlar. Siz de farkınızı ortaya koymak için topluluğa katılın!

3. Yatırımcıları çekin

Yatırımcılar gittikçe daha çok değer yaratan, yüksek etkili ve etik değerlerinden kopmadan hızla büyüyen büyük, orta-küçük işletmelere yatırım yapmayı ve girişimcilere destek olmayı tercih ediyorlar. Kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik endeksleri, ESG yaklaşımları gibi sorumlu yatırımcılık anlayışı kapsamında gelişen göstergeler B Corp topluluğunun ve şirketlerinin önemini daha da artırıyor. B Corp hem yasal standartlara uygun olan hem de bunun ötesinde performans standartlarının var olduğunu kanıtlayan bir sertifikasyon sistemidir.

4. Yeni piyasalara açılın

İhracata yönelik üretim yapan B Corp’lar başta olmak üzere, topluluğunun bir parçası olmanız farklı piyasalara erişiminizi kolaylaştırır ve ürünleriniz için alternatif satış kanallarını geliştirmenizi sağlar.

5. Performansınızı kıyaslayın 

16.000’den fazla şirket B Etki Değerlendirmesi sayesinde performanslarını değerlendirerek, geliştirmeye açık alanları keşfediyor ve gerekli alanlarda kendilerine hedefler koyuyorlar. Ayrıca diğer B Corp’larla kendilerini kıyaslayarak, performanslarını göreceli olarak ölçme imkanına sahipler.

6. Hikayenizi paylaşın 

Bütün B Corp’ların etkileyici birer hikayesi var ve biz size bu hikayeyi anlatmanızda yardımcı oluyoruz. B Corp küresel bir topluluk ve şirketler için geliştirilmiş bir sertifika olarak, CNBC, Business Week, Wall Street Journal, Stanford Social Innovation Review ve daha birçok prestijli yayın organının ilgisini çekiyor. Deneyimlerin paylaşıldığı B Corp topluluğunun parçası olmak hem hikâyenizi geliştirmenize hem de yerel ve uluslararası medyada daha çok görünürlük kazanmanıza yardımcı olacak.

7. Farklı bir iletişim kampanyasının parçası olun 

Türkiye’deki iyi olanın peşinde koşan değişim liderlerinin kampanyası küresel B Corp topluluğunu temsil edecek, bunun yanı sıra diğer B Corp’lar ile beraber uluslararası iletişim kampanyasına da katılabileceksiniz.

8. İşbirlikleri kurun 

B Corp’lar arasında 80’i aşkın hizmet alanında yapılan işbirlikleri sayesinde şirketler milyonlarca USD değerinde tasarruf yaptılar ve teknoloji, yetenek ve deneyimlere erişim sağlayabildiler. Küresel B Corp ağı sayesinde gerçekleştirebileceğiniz işbirliklerine ve yararlanabileceğiniz indirim ve hizmetlere mutlaka göz atın.

9. Yeni yeteneklere merhaba deyin 

Harvard Business Review, küresel iş gücünün yaklaşık %50’sinin daha önemli bir amaç uğruna çalışmak istediğini belirtiyor. Hewitt Associates Danışmanlık Şirketi’ne göre, çalışan katılımını sağlayabilen şirketlerin borsada %20’ye kadar daha iyi performans gösterdikleri biliniyor. B Corp’larda ise şirket şeffaflık ve hesap verilebilirliğin esas alındığı bir yönetişim anlayışı ile iyi olanı yapma taahhüdü verdiğinden, çalışanlar daha katılımcı ve kişisel gelişimlerini sağlama konusunda daha başarılı oluyorlar.

“Bir amaç için çalışan şirketlere ilginin şaşırtıcı derecede artması bizler için mutluluk verici. Dünyanın farklı yerinden birçok yetenekli genç B Corp sertifikalı bir şirket olduğumuz için bizimle çalışmak istediklerini belirterek, özgeçmişlerini paylaşıyorlar.” Revan Arkan, Sürdürülebilirlik Danışmanı, S360

10. Ortak olun 

Topluluğun parçası olan şirketler her yıl, B Corp Şampiyonları Buluşması’nda farklı şehirlerde bir araya geliyor. Bu buluşmalarda B Corp topluluğunun başarısını ve küresel hareketimizin büyümesini kutluyoruz. Her bir şirketin faaliyetleri, dünya çapında şirketlerin başarı kriterlerini gözden geçirmesinde etkili oluyor. Birlikte, gelecek kuşak liderler için kapsayıcı ve sürdürülebilir yeni bir ekonominin ilk adımlarını atıyoruz.