Sertifikalı B Corp Olmak İçin 5 Neden

Sertifikalı B Corp Olmak İçin 5 Neden

Ryan Honeyman – Honeyman Sürdürülebilirlik Danışmanlığı, Kurucu-CEO

Sertifikalı B Corp olmanın işinize birçok katkısı oluyor.  B Corp sertifikası şirketinizi düşünce lideri pozisyonuna koymakla kalmıyor, aynı zamanda kalabalık piyasalarda farkınızla öne çıkmanızı sağlıyor. B Corp sertifikası markanızın sosyal ve çevresel olarak dünyaya karşı sorumlu olduğunun bir göstergesi. B Corp olmanın avantajları sektörünüze, hedeflerinize ve kuruluşunuzdan bu yana geçen süreye göre – sermaye arayışındaki bir start-up için farklı, yeni bir piyasaya girmeye çalışan kıdemli bir şirket için farklı- değişiklik gösterecektir. Beni en çok çeken B Corp topluluğunun kalitesi oldu.

“Benim için B Corp ailesinin uzun süredir parçası olmak, son derece kaliteli bir ağın parçası olmak demekti. Diğer B Corp’lar ve yöneticileri bu ağa çok büyük bir değer katıyorlar. Zaman içerisinde bu ailenin içinde olmakla kazandıklarım giderek daha somut bir hal aldı diyebilirim. B Corp topluluğunun bir üyesi olmaktan gurur duyuyoruz.” —Bryan WelchYayıncıOgden Publications (Yayınevi)

Ayakkabı üreticisi Dansko’nun, un üreticisi King Arthur’un, temizlik ürünleri şirketleri Method ve Seventh Generation’ın sertifikalı B Corp olduklarını öğrenmemle, kendi şirketime sertifika almayı istemem bir oldu. Bu şekilde; benzer düşünen, aynı temel değerlere sahip çıkan yenilikçi ve dinamik bir grup girişimci ile tanışmış oldum.

Size neden B Corp olmak istediğime dair 5 sebep belirtmek istiyorum.

Sebep 1: Benzer değerleri paylaşan liderlerden topluluğun bir parçası

Birçok kişi size B Corp sertifikası ile ilk ilgilenme sebebi olarak pazarlama getirilerini ve B Corp’lar arası yapılan indirimleri, B Corp’ların birbirlerine sundukları ayrıcalıklı servisleri öne sürecektir. Kuşkusuz çok duyacağınız bir diğer sebep de çevresel ve toplumsal performanslarını diğer şirketlere karşı ölçmek olacaktır.

Fakat küresel B Corp topluluğunun gücü ve kendinizden daha büyük bir aileye ait olmanın verdiği his, B Corp sertifikasına sahip olmanın daha tatmin edici bir yönü haline geldi. B Corp ile beraber yalnızca bağımsız bir şekilde iş yapan bir şirket değil, küresel bağları olan  ortak bir amaç için çalışan, benzer düşünen ve hareket eden şirketler ailesinin bir parçasıydık.

Tüm bu olumlu hisler, işbirliği, heyecan, inovasyon ve bu topluluğun bir parçası olmanın beraberinde getirdiği sevinç, B Corp’ların şirketlerin gücünü dünyayı iyi yönde değiştirmek için kullanıyor oluşundan kaynaklanıyor. Bu ailenin bir üyesi olmak ilham veriyor, motive ediyor ve bizi sürekli bu konuda çalışmaya iten bir güç oluyor.

B Corp topluluğu üyeleri arasında çok kuvvetli bir güven duygusu var. Üyeler girişimci ruhlu, yenilikçi, parlak ve iddialı kişilerden oluşuyor.

“Sertifikanın kendi başına çok değerli bir yatırım olduğunu zaten biliyordum, ancak bu dinamik liderler grubunun arasına katılmak sertifikasyonun hiç beklemediğim bir yönüydü. B Corp ailesi sürekli yaptıkları işlere değer katmayı amaçlayan tutkulu girişimcilerden meydana geliyor.” Elisa Miller-Out, CEO, Singlebrook Technology (Software geliştiricileri)

B Corp sertifikasına sahip olmak için meşakkatli bir süreci atlatmış olmak gerekiyor. Bu şekilde, B Corp’un çevre, toplum, yönetim ve çalışanlarınız için sizden uygulamanızı beklediği yüksek standartlara uymayan veya uymak için gereken özeni gösteremeyen şirketler en baştan elenmiş oluyor. Bu sürecin sonunda geriye kalıp, sertifikayı alabilen şirketler özünde dünya üzerindeki en sorumlu ve sürdürülebilir şirketler oluyor.

Buna ek olarak, bu topluluğun bir parçası olmak hem duygusal hem entelektüel açıdan tatmin edici bir deneyim. Networking, işbirliği, ortaklık fırsatları bu topluluğun olmazsa olmaz bir özelliği.

San Francisco bölgesinde B Corp’lar networking grupları oluşturarak, yeni ilişkiler geliştirmeyi, işbirliğini arttırmayı ve birbirlerine yeni iş fırsatları getirerek B Corp topluluğunu genişletmeyi amaçlıyorlar. Benzer oluşumlar ABD’nin diğer bölgelerinde Colorado, New York, North Carolina, Oregon, Güney California ve Vermont eyaletlerinde de oluşmuş durumda.

“Başta B Corp topluluğunun bir üyesi olmanın nasıl bir destek sistemi oluşturduğunu tam anlamıyla anlamamıştık. Sonradan gördük ki; bu şirketler birbirlerinin deneyimlerinden ve networklerinden sonuna kadar faydalanıyorlar. Birlikte fikir geliştiriyoruz, ortaklık kuruyoruz ve bunlar son derece doğal bir biçimde gelişiyor. Her şirket daha büyük bir amaca hizmet ediyor, B Corp olmak gerçek bir ortaklık hissi ve tutkulu bir topluluk demek.”Merlin ClarkeKurucuDogeared Jewels & Gifts (takı ve hediyelik eşya tasarımcıları)

Kaynak: https://www.triplepundit.com/2014/09/5-reasons-become-certified-b-corp/