Halıdan ve Çikolatadan Daha Fazlası: Celebrate the Changemakers, Değişim Liderlerini Amsterdam’da Bir Araya Getirdi

Halıdan ve Çikolatadan Daha Fazlası: Celebrate the Changemakers, Değişim Liderlerini Amsterdam’da Bir Araya Getirdi

Parçası olduğumuz B Corp topluluğunun üyesi çok sayıda şirket 6 Nisan günü Amsterdam’da ‘Celebrate the Chagemakers’ etkinliğinde bir araya geldi. Hem sertifikalı bir B Corp, hem de B Lab Avrupa’nın Türkiye partneri olarak, biz de Amsterdam’daydık. Birçok değişim lideri markayı, sosyal girişimciyi ve etki yatırımcısını buluşturan etkinlikte, uluslararası konuşmacılar ilham veren sunumlarıyla şirketlerin en iyi şirket olmak için değil, en iyisini yapmak için çalışmaları gerektiğini vurguladılar. Öne çıkan bazı konuşmalardan notlar ise şöyle;

Hammaddeden tasarıma, değer zincirinden üretim ve satışa dünya çapında inovatif uygulamalarıyla çevresel ve sosyal sorumluluklarını yerine getiren ve iş modeliyle sürdürülebilirlik konusunda öne çıkan döşeme halı üreticisi Interface’in CEO’su Rob Boogaard konuşmasında dünyada ve Avrupa’da sürdürülebilirliğin geleceğinden bahsetti. Sürdürülebilirliğin, bugünün iş model ve ilkelerini kökünden değiştirmek, yeniden canlandırmak, dünya genelindeki trendleri alt üst etmek, kapsayıcı olmak, konuya ilgi göstermek ve bir amaca yönelik iş yapmak ile mümkün olabileceğini ifade etti. Zero Mission iş modeliyle ön plana çıkan Interface, üretim için kullanılan materyallerin çeşitliliğini artırabilmek için inovasyon konusuna yatırım yapıyor. Geliştirdiği Net-Works programıyla, bugün Filipinler’deki işlevsiz hale geldikten sonra denizde atık haline gelen balıkçı ağlarını toplayarak üretilen halıların hammaddesi olarak kullanıyor, böylece denizlerdeki biyoçeşitliliğin korunmasını ve yerel halka istihdam sağlayarak halı üretiminde çığır açan uygulamalar gerçekleştiriliyor. Interface Avrupa’nın karbon salımlarını %90 oranında azaltmayı başardığını paylaşan Boogaard, iş dünyasını sadece kar getiren değil, aynı zamanda bir amaca hizmet eden işler yapmaya davet ediyor.

Hollanda’nın sevilen markalarından Toimageny’s Chocoloney ise çikolata sektöründe kakao yetiştiriciliğinde görülen çocuk işçi konusunu iş modelinin merkezine oturtmuş bir marka. Ürünleri ile insanları tükettikleri ürünün nasıl sorunlar getirebileceğine dikkat çeken markanın, ürünleri alışılanın aksine eşit parçalara bölünmüş barlardan oluşmuyor. Çikolata barı, kakao işçiliğindeki kölelik uygulamalarına dikkat çekmek amacıyla eşit olmayan parçalara ayrılmış şekilde ve üzerinde kakao üretiminin gerçekleştiği Fildişi Sahili, Gana, Togo, Benin Nijerya ve Kamerun’un harita görüntülerine sembolik bir şekilde gösterilecek şekilde üretiliyor. Kakao sektöründeki başta sosyal anlamda olmak üzere kötü koşulların ciddiyetine dikkat çekmek için kırmızı ambalajıyla üretilen Tony’s Chocoloney, zengin çikolata sektörü üreticilerine eşitsiz gelir dağılımına sebep olmadan üretim yapma çağrısında bulunuyor.

Celebrate the Changemakers’ın öne çıkan diğer bir diğer etkinlik ise Amerika Birleşik Devletleri’nde Black Friday (Kara Cuma) etkinlikleri sırasında “Don’t Buy This Jacket” (Bu Ceketi Almayın) sloganıyla tüketim çılgınlığına eleştiri getiren, özellikle de Y Jenerasyonunun çevresel ve sosyal duyarlılığı olan ürünlerini kullanmayı sevdiği Patagonia tarafından gerçekleştirildi. Girişimcilerin yenilikçi ürünlerini tanıttıkları proje pazarında Patagonia, katılımcıların yanlarında getirdikleri kıyafetleri bağışlamalarını sağlayarak, karşılığında yine ikinci el ve iyi durumdaki Patagonia ürünlerini alış değiş etkinliği ile katılımcılara verdi.

Bu ve benzeri birçok yaratıcı ve ilham veren konuşma ve uygulama ile ön plana çıkan Celebrate the Changemakers’a olan ilgi artık dünya için iyi olanı yapmanın öneminin farkında olunduğunu gösteriyor. Sadece çevresel sorumluluk çerçevesinde düşünmekle yetinmeyip sosyal sorumluluk anlayışını da benimseyerek bulundukları topluluk ve çalışanları için de en iyisini yapmayı ilke edinmiş şirketlerin sayısı sürekli artıyor. Bu düşünceleri eyleme döken şirketlerin gelecekte liderlik ve rekabet avantajına da sahip olacakları aşikar.

Comments are closed.