Danone CEO’su B Corp sertifikası peşinde

Danone CEO’su B Corp sertifikası peşinde

1924-tumblr_inline_opgxioCsdU1rmva3b_400

Nisan sonunda pay sahiplerinin gerçekleştirdiği Yıllık Genel Toplantı sırasında Danone CEO’su Emmanuel Faber şirketin daha önce yarattığı etkiyi ölçmek için işbirliği yaptığı B Lab ile olan ortaklığını güçlendirmek istediğini ve Danone için B Corp sertifikasına giden bir yol haritası çizmeyi hedeflediğini belirtti. Uluslararası şirketlerin B Corp sertifikasına sahip olmak üzere yaptığı ilk kamuoyu açıklaması olma özelliğini taşıyan bu açıklama aynı zamanda B Corp hareketinin özel sektörün devleri arasında da yaygınlaşmasının sinyali.

130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Fransız şirket Danone geçtiğimiz iki yıldan bu yana B Lab ve B Corp topluluğu ile yakından ilgileniyor. Birçok Danone alt markası hali hazırda B Corp sertifikasına sahip olmak için sertifikanın değerlendirme alanlarındaki etkisini ölçmeye odaklanmış durumda. B Lab’ın kurucu ortağı Andrew Kassoy “Danone’nin ulusaşırı şirketler arasındaki liderliği, özel sektörü “daha iyi” için bir güç olarak gören ve büyük şirketleri çözümün bir parçası olması gerektiğine inanan küresel B Corp hareketine ivme kazandıracak.“ şeklinde bir açıklama yaparak Danone’ye benzersiz ortaklığı için teşekkür etti.

Geçtiğimiz ay Danone, WhiteWave Foods Co.‘yu alarak ABD pazarında DanoneWave adıyla kamu yararına çalışan şirket statüsüne sahip bir şirket sahibi oldu. ABD’de şirketler anonim veya limited şirket  statüsü dışında kamu yararına çalışan şirket olarak da kurulabiliyorlar. Kamu yararına çalışan şirketler, hissedarlarının finansal çıkarlarının şirketin kamu, çevre ve yerel topluluklara getirdiği yararlarla dengelenerek yönetilmesini amaçlıyor. DanoneWave 6000 çalışanı ve 6 milyar Dolar cirosuyla bu kategoride ABD pazarında yer alan en büyük kamu yararına çalışan şirket olacak. Danone, önümüzdeki yıllarda B Lab ile daha yakından çalışarak DanoneWave’in 2020 itibariyle kamu yararına çalışan şirket statüsünün yanı sıra B Corp sertifikalı şirket olması üzerine çalışacaklarını açıkladı.

Danone aynı zamanda bir süredir B Lab bünyesinde kurulmuş olan Çok Uluslu Şirketler ve Halka Açık Piyasalar Danışma Konseyi (Multinational and Public Markets Advisory Council (MPMAC)) için önemli çalışmalar yapan proaktif bir partner. MPMAC, B Corp sertifikasyonunun büyük uluslararası şirketlere nasıl anlamlı bir şekilde uygulanabileceğini araştırıyor ve uluslararası şirketlerin misyonlarının ve yönetimlerinin pozitif etki için güncellenmesi için gerekli olan yasal araçlar üzerinde çalışıyor. Bu Konseyde yer alan devler arasında Unilever, Campbell’s, SASB, Deloitte ve Prudential gibi önemli şirketler yer alıyor.

Comments are closed.