Daha Fazla B Corp Daha Fazla İyi Şirket

Daha Fazla B Corp Daha Fazla İyi Şirket

4317-tumblr_inline_ojpog2ke131rmva3b_500

2016, küresel liderlik hareketi B Corp’un hız kazanması adına önemli bir yıldı. 2017 yılının ilk kutlanacak haberi de B Corp topluluğundan geldi. Norveç, Polonya ve Çekya’dan şirketlerin katılımıyla, Avrupa’da hareketin genişlemesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde her geçen gün daha fazla şirketin katılmasıyla sertifikalı B Corp’ların toplam sayısı 2000’i aştı! Topluluğa dair öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik:

B Corp sertifikasının bel kemiğini oluşturan B Etki Değerlendirmesi’nin yeni versiyonu yayımlandı. Bu versiyon, Amerika merkezli ölçüm sorularının farklı coğrafyalarda daha kolay anlaşılır ve kullanılabilir hale getirilmesi için farklı ölçütlerin eklenmesiyle güncellendi.  Bunun yanı sıra paylaşım ekonomisi gibi yeni trendlerle ilgili sorular da eklendi. B Etki Değerlendirmesi’nin 5. versiyonu hakkında daha detaylı bilgiye bağlantıdanulaşabilirsiniz.
Avrupalı B Corp’ların sayısı 300’ü aştı ve Norveç, Çekya ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinden de şirketler hareketin bir parçası oldular.
ABD’deki eyalet bazlı gelişmeler hareketin boyutlarının gelişmesini sağladı. New York’ta faaliyet gösteren şirketlerin etkilerini ölçmek ve bu etkileri değerlendirmek üzere New York Eyaleti Ekonomik Kalkınma Kurumu’nun işbirliği ile 2015 yılında başlatılan NYC’nin En İyileri programı gelişmeler kaydetti. .2016’da ilk kez düzenlenen törenle  New York’da bulunan 1200 şirket arasından en iyi 100 şirket ödüllendirildi.
Güney Amerika’nın en büyük üçüncü ve Kolombiya’nın en büyük bankası olan Bancolombia, B Lab ile ortaklık kurarak Latin Amerika’daki topluluğa katıldığını duyurdu. Ortaklık adına 100’den fazla kuruluşla işbirliği yapan Bancolombia’nın tedarik zinciri, portfolyosu ve üye şirketleri değerlendirmeye katıldı.
ABD’nin en eski thinktank’lerinden birisi olan The Brookings Institute, B Lab kurucularının da katkıda bulunduğu bir çalışma yayımladı. Çalışma, iş dünyasının toplumdaki rolünün nasıl bir kültürel değişme gösterdiğini ele alıyor. İş dünyasının iyilik adına yaratabileceği fırsatları ve bunların gerekliliğine değinilirken bu yolda karşılaşılan kurumsal ve kurallara bağlı zorluklara da dikkat çekildi.
Eylül ayında 2016 Best for the Worldlistesinde yer alan şirketler bir araya geldi. ABD’de gerçekleşen Zirve’de katılımcılar, birçok panele katılma ve sertifikalı B Corp’lardan konuşmacıları dinleme şansı buldu.
Uluslararası şirketlerin, faaliyet gösterdikleri yerel pazarlardaki B Corp hareketi ile nasıl bir ilişki içerisinde olması gerektiğini yönetim ve sertifikasyon süreçleriyle ele alan B Lab’in Multinationals and Public Markets Advisory Kurulu(MPMAC) tüm dünyadan uzmanların katılımı ile ilk toplantısını Londra’da gerçekleştirdi. Kurulun üyelerinden birisi olan Unilever CEO’su Paul Polman da tüm şirketlerin daha fazla değer yarattığı ve refah düzeyinin yüksek olduğu bir küresel ekonomi vizyonu için şirketleri B Corp hareketine katılmaya davet etti.
B Corp Inclusion Challenge çağrısı yapılarak üye şirketlerin çeşitlilik ve katılım konularında taahhütlerini geliştirebilecekleri bir yarışma açıldı.
Sayısı giderek artan B Corp’lara dikkat çeken Harvard Business Review aralarında Ben&Jerry, Patagonia ve Klean Kanteen gibi uzun süredir sertifikalı şirketlerin yer aldığı iyi uygulama örneklerini yayınlarına taşıdı.

Comments are closed.