B Corp’un gücü katlanıyor!

B Corp’un gücü katlanıyor!

1172-0

Business Roundtable’ın yayımladığı Şirketlerin Amacı Üzerine Bildiri (Statement on the Purpose of a Corporation) iş dünyasının gücünü değişime öncülük etmek için kullanan B Corp hareketi için önemli bir kilometre taşı oldu. 200’ün üzerinde CEO’nun imzaladığı Bildiri, şirketlerin yalnızca hissedarlar için değil toplumun da dahil olduğu tüm paydaşlar için değer yaratması gerektiğini ifade ediyor.

Bildiri’nin ardından yatırımcılar (WSJ Editorial Board, Council of Institutional Investors vb.) çevresinde de şirketlerin paydaşlara karşı sorumlulukları ve öncelikler üzerine önemli tartışmalar başlandı. Daha önce CEO seviyesinde gündeme bile gelmeyen sürdürülebilirlikle ilgili konuların artık büyük şirketler tarafından gündeme taşındığına dikkat çeken B Lab Europe, bunu iş dünyası kültüründe “tarihi bir değişim” olarak tanımlıyor.

B Corp hareketini temsilen 33 B Corp CEO’su “İşe Koyulalım” (Let’s Get to Work) sloganı ile Sunday New York Times’da Business Roundtable CEO’larını beraber çalışmaya davet eden bir mesaj paylaştı. Şu an 150 sektörde ve 60 ülkede faaliyet gösteren binlerce B Corp sertifikalı şirket bulunuyor. B Corp kurucularından Andrew Kassoy, büyük şirketlerin varlıklarından sorumlu CEO’larının paydaşları öncelik olarak almalarının ve desteklerinin daha fazla şirketi dönüşüme katılmak için cesaretlendireceğini ifade ediyor ve topluluğa dahil olmak konusunda bir grup çok uluslu şirketle iletişim halinde olduklarını ekliyor.

İş çevrelerinde büyük ilgi gören Business Roundtable Bildirisi, B Corp şirketlerinin diğer şirketlere liderlik etmesi için bir alan oluşturuyor. Sosyal medya paylaşımları için B Corp’un hazırlamış olduğu “İşe Koyulalım” medya kitine buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.