B Corp’larla Amsterdam’da buluştuk!

B Corp’larla Amsterdam’da buluştuk!

8478-Toplu_3

 

B Corp’lar dört yıldır topluluğun gelişmelerini konuşmak, birbirinden ilham veren B Corp hikayelerini paylaşmak ve değişimin liderlerini kutlamak için Avrupa’nın bir şehrinde bir araya geliyor. Biz de B Corp Türkiye ekibi olarak 23-24 Eylül tarihlerinde Amsterdam’da, B Corp Zirvesi’ndeydik. Zirve’de Lead the Beat temasıyla 20’den fazla ülkeden, 650 katılımcı iki gün boyunca B Corp’un değer önerisi etrafında buluştu.

Türkiye’nin sertifikalı B Corp’ları olan Taze Kuru, Mikado ve Expanscience Türkiye’nin hikayelerini daha önce paylaşmıştık. Bu yıl Zirve B Corp sertifikalı olmayan şirketlere de açıktı. B Corp hareketinin büyük destekçisi imece ve Zorlu Holding bize eşlik etti; bigumigu içerikleriyle Zirve’nin gündemini takip etti ve ilham veren B Corp hikayelerinden Türkçe içeriklerhazırladı.
Birçok değişim lideri markayı, sosyal girişimciyi ve etki yatırımcısını buluşturan Zirve’den öne çıkan bazı notlar şöyleydi;

– Zirve, Volans’ın kurucusu John Elkington’ın kapitalizmin dönüşümünü değerlendirdiği açılış konuşmasıylabaşladı. Elkington yaptığı konuşmasında Siyah Kuğu olarak tanımlayabileceğimiz günümüz geleneksel iş dünyası aktörlerinin artık Yeşil Kuğu (Green Swan) olarak yenilenmeleri gerektiğini ve kapitalizmin gelecekte değer yaratabilmek için bilim, inovasyon ve teknolojiyle dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Geleceği bugünden planlamamızın bir zorunluluk olduğunu ifade ettiği konuşmasında dünyadaki gelirin çok büyük bir bölümünü elinde tutan şirketlerin artık gündeminde sürdürülebilirlik ve dönüşüm olduğunu ifade etti. Sunumunda, bugünlerde Türkiye’de de çok tartışılan ve kapitalizmi dönüştürmek için çalışan en genç aktivist olan Greta Thunberg’in Birleşmiş Milletler’deki konuşmasındanda alıntılara da yer veren Elkington, gelecek nesillerin iş dünyasından dönüşüm beklediğini belirtti.

– İş dünyasının kültürel dönüşümünün gerekliliğini vurgulayan Business Roundtableaçıklaması üzerinde duruldu. B Corp hareketini başlatan B Lab’in kurucusu olan Jay Coen Gilbert, B Corp hareketinin kültürel dönüşümü sağlamada fırsat yarattığını, şirketleri bu vizyona yaklaştırdığını vurguladı.

– Ben & Jerry’s, Patagonia, Toms ve Tony’s Chocolonely gibi en bilinen B Corp’ları buluşturan panellerde şirketlerin çevresel risklerini yönetmelerinin önemli fırsatlar yaratacağı tartışıldı. Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project – CDP), Science Based Targetsve B Etki Değerlendirmesi(B Impact Assessment – BIA) gibi girişim ve araçların şirketlerin etkilerini ölçerek yönetmelerinde önemli fırsatlar yarattığı değerlendirildi.

– Tüm dünyanın dikkatle izlediği ve daha önce gelişimini sizinle S360Magile paylaştığımız, Danone’un B Corp olma stratejisine dair detaylara yer verildi ve Şirketin tedarikçilerinden başlattığı bu dönüşümün küçük/büyük tüm şirketlere sağladığı faydalardan bahsedildi.

– Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) yönelik çalışmaların ölçülebilmesi için araçların geliştirilmesinin önemi vurgulandı ve Ocak 2020 yılında kullanıma açılacak olan, UN Global Compact ile B Lab iş birliğinde geliştirilen SKA ölçüm aracındanbahsedildi.

– Body Shop’ın dünya genelindeki tüm operasyonlarıyla son B Corp olduğu anons edildive B Corp hareketinin büyümesinde çok uluslu büyük şirketlerin liderliğinin önemli olacağı ifade edildi.

– B Etki Değerlendirmesinin sosyal girişimlere sağladığı avantajlar ve yatırım çekmelerine nasıl araç olduğu tartışıldı. Daha önceki yazılarımızda, girişim olarak kurulan Fairphone’un B Corp olarak yatırım çekmesinden bahsetmiştik. Bugün B Corp hareketi, daha fazla sayıda sosyal girişimin büyüme yolculuğuna önemli bir katkı veriyor.

– Değer zincirinde etkiyi yönetmek her geçen gün daha da önemli oluyor. B Corp Zirvesinin önemli konularından biri de bu etkiyi yönetmek üzerineydi. Tony’s geliştirdiği tedarik zinciri yönetim aracı ve ilkeleriniherkesle paylaşarak, B Corp’ların sektörlerini dönüştürmede nasıl öncülük ettiğinin detaylarını paylaştı.

– Etki yatırımcılığı Zirvenin önemli konularından biriydi. Sorumlu iş modellerini benimseyen, sosyal girişimci B Corp’ların bugün giderek artan miktardaki sorumlu etki yatırımcılığı varlıklarından nasıl pay alabileceklerine dair tüyolar paylaşıldı. Çevresel, sosyal ve yönetimsel (ÇSY) kriterlerine göre yatırım yapanların BIA ile etkisini ölçen B Corp’ları fark ettikleri vurgulandı.

– Zirvede katılımcılar Amsterdam kanallarından atık toplama etkinliğinekatıldılar ve denizlerdeki atık kirliliğine dikkat çektiler.

Comments are closed.