B Corp’lar ABD Dışında da Hızla Büyümeye Devam Ediyor

B Corp’lar ABD Dışında da Hızla Büyümeye Devam Ediyor

B Corp hareketi iyi iş yapan şirketlerin küresel girişimcilere, yatırımcılara ve tüketicilere seslerini duyurmasını sağladı. Aynı şirketler toplum için yarattıkları değer sayesinde piyasa aktörlerini markalarının arkasında birleştirebildi.

B Corp’un kurucusu; ABD’de bulunan kar amacı olmayan bir organizasyon. B Lab adındaki bu oluşum 2007 yılında kurulduğu andan itibaren ABD’de olduğu kadar, dünyanın dört bir yanından girişimcilerin de ilgisini çekmeye başladı.

Bugün, 35 ülkeden ( Afganistan, Avustralya, Brezilya, Almanya, Kenya ve Moğolistan dahil) 120 farklı sektörden  sayısı 1.100’ü aşkın B Corp bulunuyor. B Corp sertifikası sayesinde bu şirketler aynı dilden konuşabiliyorlar çünkü hepsi yarattıkları ekonomik gücü, toplumsal değere çeviriyor.

Küresel B Corp topluluğu aslında bir platform. Üstelik uluslararası sınırları aşan, insanları harekete geçiren, toplum ve çevre üzerinde olumlu etkiler bırakan şirketlerden çok daha etkili bir platform.

B Corp sertifikası Afganistan’da yolunda giden işlere dikkat çekmemizi sağladı. Bu sertifika sayesinde bir Afgan şirketinin uluslararası etik ve operasyonel standartlara uyum sağlayabileceğini göstermiş olduk. Roshan aynı zamanda diğer Afgan şirketilerine daha fazla fırsat sağlayarak, B Corp sertifikasyon sürecinde  yardımcı oldu.

 –Luisa Walmsley, KSS Programı Yöneticisi Manager, Roshan (Afganistan)

Girişimciler, ulusal markalar veya milyar dolarlık ciroya sahip uluslararası şirketler için yerel toplulukları güçlendiren, küresel yoksullukla mücadele eden, iklim değişikliğine karşı önlemler alan geniş bir hareketin parçası olmak uluslararası standartların kabul edilmesini, bu sorunlarla başa çıkmak için sermaye biriktirilmesini, destekleyici kamu politikalarının yaratılmasını ve tüketicilerin sesini duyurmasını sağlıyor.

B Lab bu küresel hareketi büyütmek için birçok organizasyonla işbirliği yapıyor. Örneğin, 2012 Clinton Global Initiative’de Güney Amerika’daki sertifikalı B Corp topluluğuna destek olmak için Sistema B ile ortaklığını duyurdu. Arjantin, Şili, Brezilya ve Kolombiya’daki B Corp’lar Semana Sostenible dergisi tarafından dünyayı değiştirecek 100 fikirden biri olarak seçildi.

Haftada iki kez insanlar bana “Siz B Corp musunuz? Ne kadar harika, nasıl B Corp olunuyor?” diye soruyor. Sebastian Salinas ClaroCEO, Emprediem (Şili)

Avrupa’daki B Corp hareketi B Corp Europe tarafından yönlendiriliyor. Aynı şekilde Avustralya’da da B Corp Australia B Corp’lara destek oluyor. Kanada’da ise MaRS Discovery District ve B Lab işbirliği yapıyorlar. Bu ortaklık sayesinde 2013 yılında Kanada’daki B Corp sayısı %65 artış gösterdi.

Ryan Honeyman B Corp EL Kitabı için araştırma yaparken, dünyanın dört bir yanından B Corp olmuş şirketler ile görüştü. Arjantin, Brezilya, Türkiye, Guatemala, İtalya, Meksika, Kosta Rika, ABD gibi pek çok ülkede bugün B Corp hareketi adım adım ilerliyor. BU coğrafi dağılım sayesinde küresel ölçekte yaratılan değişim de daha büyük oluyor ve şirketler dünyanın her ucunda yerel koşullara uygun biçimde değer yaratmanın değişik yollarını keşfediyorlar.

 

Net Balance için B Corp olmak vizyon ve şirket değerlerimizle uyumlu olmanın bir uzantısıydı. Biz gelecekte şirketlerin başarısının kardan daha yüce bir amaca sahip olmaktan geçeceğine inanıyoruz.Terence Jeyaretnam, Müdür, Net Balance (Avustralya)

Comments are closed.