B Corp ve CEO Platformu B Team Davos’ta İşbirliği Planlarını Açıkladılar

B Corp ve CEO Platformu B Team Davos’ta İşbirliği Planlarını Açıkladılar

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu‘nda B Corp sertifikasını veren kuruluş B Lab ve CEO’lardan oluşan sürdürülebilirlik platformu B Team işbirliği yapmaya karar verdiB Team üyesi CEO’lar, B Corp tarafından önerilen aşağıdaki adımları izleyerek şirketlerinin performansını ölçecekler.

 

  1. Çevresel ve toplumsal performansını ücretsiz bir ölçme metodolojisi olanB Impact Assessment‘ı kullanarak kendi performanslarını öğrenerek, rakipleri ile kıyaslayabilecekler.
  2. Şirketlerinin ortak değer yaratma amacını DNA’larına işleyecekler. ABD’de yasal bir statü olanB Corporation statüsü için başvurarak, hissedarları kadar paydaşlarını da düşündüklerini resmi stratejileri haline getirecekler.
  3. B Corp sertifikası alarak, hem toplum için değer yaratan hem de karlı bir iş modeline sahip bir şirket oldukalrını dünyaya duyurabilecekler.

B Team Nedir?

B Team  2012 yılında Sir Richard Branson ve Jochan Zeitz tarafından küresel iş liderlerini geleneksel şirket yapısını değiştirme amacıyla kuruldu.  B Lab ve B Corp’un amaçladığı gibi B Team de şirketlerin iş fırsatları tanımlayarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmalar yapıyor. B Team aynı zamanda STK’lar, kamu kuruluşları ve şirketlerin bu amaç doğrultusunda çok paydaşlı girişimler kurmalarıni sağlamak istiyor.

B Team’in önderliğini yaptığı B Planı inisiyatifinin bir parçası olarak B Corp ile yapacaği işbirliğinde, şirket yöneticilerini şeffaflık, performans ölçümü ve uzun vadeli düşünme konularında bilinçlendirmek için çalışacak.

B Planı hakkında daha fazlasını buradan öğrenebilirsiniz.

Comments are closed.