B Corp Sertifikası Sermaye Arttırmada Yardımcı Olabilir mi?

B Corp Sertifikası Sermaye Arttırmada Yardımcı Olabilir mi?

Uzun zamandır süregelen tartışma: Sertifikalı B Corp olmak sermayeye ulaşmada bana yardımcı mı olur yoksa engel mi?

Hayattaki birçok şey gibi %100 beyaz veya siyah bir cevabı yok. Nerde (ve kimden) sermaye tedarik etmeye çalıştığınıza bağlı. Fakat durum B Corp’lar için oldukça iyi gözükmeye başladı. (Collaborative Fund ile ortak olup sadece sertifikalı B Corp’lara 4 milyon dolar yatırmaya karar veren CircleUp’a sorabilirsiniz)

Ryan Honeyman B Corp Elkitabı’nı araştırıp yazarken B Corp sertifikasının farklı yatırımcıları cezbettiğini fark etti: sosyal, çevre ve finansal kriterleri göz önünde bulundurarak görev bilinciyle hareket eden yatırımcılar veya sosyal yatırımcılar; esas olarak yüksek kazanç elde etmeye odaklı ana akım yatırımcılar ve modern ve yenilikçi markalarla ilgilenen büyük firmalar.

Örneğin hızlı büyüyen organik bebek maması üreticisi Plum Organics şimdi Campbell Soup Co’nun yüzde yüz bir iştiraki. Campbell, Plum Organics firmasının B Corp sertifikasını bir engel olarak görmek yerine, satıştan sonra firmanın sadık müşterilerinin güvenini korumada yardımcı olacak önemli bir varlık olarak değerlendirdi. Desteğini göstermek için, Ağustos 2013’te yasa yürürlüğe girdikten sonra, Plum’ın Delaware eyaletinin ilk Benefit Corporationlar’ından biri olarak kaydolmasına yardımcı oldu.

Method’un son birleşmesi de benzer bir yol izledi. B Corp sertifikalı ev temizlik ürünleri üreticisi Method, 2013’te Avrupa’nın önde gelen temizlik şirketi Ecover tarafından satın alındı. Ecover de Method’un Delaware’de Benefit Corporation olarak kaydolmasını destekledi ve şimdi Ecover’in kendisi kurucu bir Avrupalı B Corp olup olmamayı değerlendiriyor.

Bahsedildiği gibi B Corp olmak, bir firmanın çok çeşitli bir yatırımcı yelpazesinden sermayeye ulaşmasına yardımcı olabiliyor. Örneğin Kleiner Perkins Caufield & Byers, New Enterprise Associates ve Tiger Asset Management gibi ana akım risk sermayedarları sertifikalı B Corp’lara yatırım yapıyorlar çünkü B Corp’ların harika finansal yatırımlar olabildiklerini fark ettiler. Etsy’e yatırım yapan risk sermayesi firması Union Square Ventures (aynı zamanda Zynga, Foursquare Twitter’a da yatırım yaptı) B Corp’ların çekici olduklarını söylüyor çünkü önümüzdeki on yılda en iyi mali kazancı sağlayan firmalar aynı zamanda en fazla paydaş değeri üretenler olacak.

‘Hissedarlarımız B Corp sertifikası alacağımızı biliyorlardı ve bunu desteklediler. Harvest Power bir şirket olarak karlılığa önem veriyor ve B Corp olmanın bununla çeliştiğini düşünmüyor.’ – Paul Sellew, Kurucu ve Başkan, Harvest Power

B Corp olmanın bir diğer yararı ise bütün sertifikalı B Corp’lar ücretsiz olarak Global Impact Investment System’dan (GIIRS) bir skor alıyor ve B Lab tarafından tasarlanmış B Analytics Platformu’na ücretsiz listeleniyor. Bu şirketinizin para toplamasına yardımcı olabiliyor çünkü milyar dolarlık varlıkları yöneten yüksek sayıda yatırımcı – JPMorgan, Prudential ve UBS gibi küresel finansal kuruluşlarından Good Capital, Renewal Funds ve RSF Social Finance gibi önde gelen sosyal yatırımcılara – GIIRS dereceli şirketlere (ve sertifikalı B Corp’lara) yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Özenli, kıyaslanabilir ve onaylanmış sosyal ve çevre performansı ölçütlerine güveniyorlar.

Ek olarak, B Lab sizi finans sektöründeki (ticari bankalar, risk fonları, varlık yöneticileri, servet danışmanları ve yatırım bankaları dahil olmak üzere) birçok sertifikalı B Corp’la ve B Lab’in B Analytics platformunu kullanan çeşitli fon ve kurumsal yatırımcı ile doğrudan tanıştırarak paraya ulaşmanıza yardımcı oluyor. Örneğin B Lab, Philedelphia’lı B Corp sertifikalı giyim firması United by Blue’yu Investor’s Circle adında bir grup yerel sosyal yatırımcı ile tanıştırdı.  Birkaç buluşmanın ardından Investor’s Circle,  United By Blue’nun toptancı işini perakendeye genişletmesine yardımcı olmaya karar vererek, organizasyonun tarihindeki en büyük yatırımı yaptı.

Sosyal ve çevresel etkimizi nasıl ölçtüğümüzü göstermek için B Corp sertifikasyonumuza işaret edebilmek – ve olası yatırımcıları B Corp metodolojisini incelemeleri için davet etmek – bize çok yardımcı oldu. – Ben Sandzer Bell, CEO, CO2 Bambu

Son olarak Direct Public Offerings’deki klasikTriplePundit makalesine bakabilirsiniz. Direct Public Offerings, şirketlerin topluluk içindeki çeşitli insanlardan sermayeye ulaşmasını sağlıyor ve onlara hisse senedi, bono ve gelir paylaşımı anlaşmaları gibi yatırım fırsatları sunuyor.

Comments are closed.