B Corp Sertifikası Kaliteli İşgücünü Çekmeye ve Çalışanlarınızın Şirkete Olan Bağlılığını Artırmaya Nasıl Yardımcı Oluyor?

B Corp Sertifikası Kaliteli İşgücünü Çekmeye ve Çalışanlarınızın Şirkete Olan Bağlılığını Artırmaya Nasıl Yardımcı Oluyor?

Serifikalı B Corp olmak çalışanların yaptıkları işin arkasındaki daha büyük anlamı görmelerini sağlayarak tutkularının, girişkenliklerinin ve hayal güçlerinin serbest kalmasına yardımcı olabilir.

Goldman Sachs’ın küresel işgücünün yüzde 50’sini temsil eden Y kuşağı ile ilgili bulguları şöyle: “Y kuşağının işte önceki kuşaklardan dramatik şekilde farklı ihtiyaçları var. Bunların arasında bireysel ve şirket değerlerinin uyumlu olması arzusu üst sıralarda yer alıyor. Şirketlerin bu grubu cezbetmek ve elde tutmak için finansal kazançların ötesinde ödüller sunması gerektiğine inanıyoruz.”

“’Neden’ diye sormak ve amacınızı net bir şekilde belirlemek en iyi, en zeki ve en tutkulu insanları şirketinize çekmenizi sağlayacaktır.İşte bu B Corp hareketinin özünde yatıyor: değerlerinizi her gün yansıtan ve destekleyen bütüncül, sistematik bir yaklaşım edinmek” – John Replogle, CEO, Seventh Generation

Araştırma gösteriyor ki Y kuşağı sadece iş dışındaki hayattan zevk alabilmek için yeterli zamana ve enerjiye sahip olmak demek olan iş-özel hayat dengesini aramıyor. Aynı zamanda tutkulu oldukları bir konuda çalışarak hem ekonomik hem de daha yüksek bir amaca hizmet etme ihtiyaçlarını karşılayabilmek demek olan iş-özel hayat entegrasyonuna da bakıyorlar. B Corp olmak hem şirketinizin amacı hem de B Corp topluluğunun kolektif amacı etrafında iş dünyasında başarıyı yeniden tanımlayan küresel bir harekete liderlik etmek için çalışanları çekmeye ve elde tutmaya yardımcı olabilir.

B Corp sertifikası en iyi MBA öğrencilerini çekmenize de yardımcı olabilir. Öğrenci talepleri doğrultusunda ColumbiaNew York University ve Yale Business School’ları setifikalı B Corp’larda çalışmaya başlayan MBA mezunlarının öğrenci kredilerini affediyor. The Wall Street Journal çevresel ve sosyal güvenilirlikte üçüncü şahıs belgelendirmesi olan B Corp logosuyla daha fazla şirketin hem sonuca hem de sosyal bir amaca kendini adamış bir işveren arayan gençleri toplamaya çalıştığını söylüyor.

“Benim için en büyük sürpriz B Corp topluluğuna üye olmanın getirdiği Y kuşağı sosyal sermayesi oldu. TMI’da çalışmak isteyen üstün nitelikli, tutkulu ve değerlerine odaklanmış Y kuşağı kalabalığını ancak takip edebiliyorum. Artık yüksek potansiyelli personel aramıyorum; onlar bana geliyor.” – Tiffany Jana, CEO, TMI Consulting

The B Impact Assessment takımınızın güçlü, görev bilinci taşıyan bir şirket kültürü yaratması için de yararlı bir yol gösterici olabilir.  Bu Etsy’de başarılı bir şekilde çalıştı. Etsy’nin CEO’su Chad Dickerson şirket, B Corp sertifikası alabilmesi için gerekli olan 80 puana ulaştığında gururlandı. Dickerson aynı zamanda Etsy’nin sertifika almasının daha iyi bir şirket inşa etmek için kolektif çalışmanın sonu değil başlangıcını belirlediğini fark etti.

Etsy’nin sosyal ve çevresel performansını daha da ileri götürebilmek için Dickerson ve yönetici takımı bütün şirketi günlük işlerini bırakarak skorlarını yükseltebilmek için B Corp Hack Day’de beyin fırtınası yapmaya davet ettiler.

B Corp Hack Day, şirketin karbon ayak izini izlemek için bir program yaratmak; kadınları daha fazla yönetici rolleri için yetkilendirmek; yerel toplumsal organizasyonlarla gönüllü programlarını geliştirmek ve sanat stüdyolarına çalışanların erişimini arttırmak gibi 22 yenilikçi fikir üretti. Bu, Etsy’nin çalışmalarıyla ilgili Harvard Business Review’de bir makale yayınlanmasına ön ayak oldu.

Comments are closed.