6,5 milyon Euro yatırım B Corp şirketine

6,5 milyon Euro yatırım B Corp şirketine

137-tumblr_inline_oxecfr1fai1rmva3b_500

Elektronik aletlerin üretimi ve üretimde kullanılan hammaddeler ve kimyasallar bugün çalışan hakları ve sağlığı bakımından önemli tartışmaları gündeme getiriyor. Özellikle cep telefonlarının üretiminde kullanılan hammaddelerin üçüncü dünya coğrafyasından çıkarılmasında, çalışan haklarının ihlali birçok paydaşın sorguladığı bir konu. Fairphone, başka türlü bir üretimin mümkün olduğu fikriyle kullanıcılara alternatif sunmak için kurulmuş bir cep telefonu markası ve aynı zamanda sertifikalı bir B Corp. Şirketin amacı geri dönüştürülmüş materyallerden, açık tasarım metoduyla insan haklarının ihlal edilmediği koşullarda telefon üretmek. Kullanıcılar telefonun üretiminde kullanılan hammaddeler ve üretim koşulları konusunda bilgilendiriliyor ve kullanım ömrünü tamamlayan telefonlar kolayca parçalarına ayrılarak tekrar kullanılabiliyor.

Fairphone’un CEO’su Bas van Abel, geçtiğimiz Nisan ayında daha fazla sermayeyle şirketi büyütme hedeflerini paylaşmıştı. Geçtiğimiz hafta bu konuda önemli bir gelişme yaşandı ve B Corp olan Fairphone etki yatırımcılarının dikkatini çekerek toplamda 6,5 milyon Euro değerinde yatırım aldı. Bas, bu yeni yatırımların Fairphone’un son büyüme evresini başlatmaya yardımcı olacağını ve başlangıçta yatırımın bir kısmının daha adil elektronik bilinci ve bu konuda talebi artırmak için yeni kişilere ulaşmada kullanılacağını söyledi.

Şirketin elde ettiği yatırımların büyük bir kısmı etki yatırımı öncülerinden Pymwymic ve DOEN Vakfı’ndan geliyor. Normal bir yatırımla etki yatırımını birbirinden ayıran şeyse bir yatırım yapılırken kâr sağlamanın yanı sıra toplum ve çevre için faydanın gözetilmesi ve ön planda tutulması.

Fairphone’un ilk yatırımcısı ve Avrupa’nın en eski etki yatırım grubu olan Pymwymic (Put Your Money Where Your Meaning Is Community yani Türkçesiyle Sana Anlamlı Gelene Paranı Yatır Topluluğu) 2016’da olumlu bir etki yaratmak isteyen varlıklı bireyleri ve aileleri bir araya getirmek için Etki Yatırım Kooperatifi’ni (Impact Investing Cooperative) kurdu. İlk tematik alt fonu olan Pymwymic Sağlıklı Ekosistemler Etki Fonu (Pymwymic Healthy Ecosystems Impact Fund) ekosistemlerimizi koruyan yıkıcı ve yenilikçi iş modelleri üzerine yoğunlaşıyor. 1991 yılında kurulan diğer etki yatırımcısı DOEN ise, çevresel ve sosyal açıdan kapsayıcı ve yaratıcı bir topluma yönelik çalışmalar yürüten girişimleri destekliyor. Doen Vakfı, 2013 yılında sermaye sağlayarak Fairphone’un bir farkındalık kampanyasından şirkete dönüşmesinde büyük rol oynadı.

B Corp olan şirketlerin benzerlerinden daha kolay ayrıştığını biliyoruz. Ancak topluluğun en güçlü yanı ağın parçası olan şirketlerin yatırım çekmesine aracı olması. Bu anlamda B Corp’lar dünya genelinde büyük miktarlara ulaşan etki yatırımcılığından önemli pay almaya uygunlar.

Comments are closed.